Zihinsel Dönüşüm İçin Sekiz Öğüt

Zihinsel Dönüşüm İçin Sekiz Öğüt

Zihinsel Dönüşüm İçin Sekiz Öğüt

 

Ünlü bir Kadam bilgini olan Geshe Langri Tangpa tarafından yazılmış olan Zihinsel Dönüşüm İçin Sekiz Öğüt kitabı için aslında söylenecek pek çok şey var.  Oldukça popüler bir Lojong eseri olan Zihinsel Dönüşüm İçin Sekiz Öğüt adlı eserin Lojong’un kelime olarak anlamı zihnin eğitimi ya da zihnin geri dönüştürülmesi demektir. Bodhicitta uygulamalarını vurgulandığı
bu kıymetli öğretiler yine ünlü bir Budist hocası olan Atişa tarafında 11. Yüzyılda Tibet’e getirildiği bilinmektedir. Kendini diğerlerinin yerine, kendinin yerine diğerlerini ya da “kendini diğerleriyle yer değiştirme”  kendinden daha mühim ve kıymetli görme gibi uygulamaları kapsamaktadır.

Ben ve Benim Düşüncelerinin Etkileri

Uygulamaya alınan işletim acının en önemli iki sebebi olan aklın “ben” ve “benim” düşüncelerine olan bağımlılığına karşı uygulanmakta olan en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Diğerlerinin iyiliğini kendinden daha çok düşünme yani benciliğe olan düşkünlüğe karşı uygulanan bu tedavi âdeta bir ilaç niteliğindedir. Bunun için öbür manada anlamına göre ise; yararlı bir kıymet ve hoşgörünün geliştirilmesidir. Zihin eğitimiyle ilintili birçok metinde mutsuzluk duygusunun geliştirilmesi üstüne daha fazladan durulur.

Tüm İnsanlar Annemizdir

Zihinsel Dönüşüm Sekiz Öğüt kitabının metninde “Tüm anneler” olarak geçen ifade ve anlatım ise, bütün insanları işaret eder. Budizm’de yaşama milyonlarca kez gelindiği düşüncesine dayanılarak bütün insanların daha önceki yaşamların birinde annemiz olduğu kabul edilir kısaca çevremizdeki  insanların daha önceki yaşamımızda bizlere bakıp büyütmüş ve bizim için önemli fedakârlıklar yapmış ve geçmişte bir yerlerde bizim annemiz olmuştur düşüncesi ile hareket edilir. Kısacası, tüm annelere yardım edip onları mutlu edeceğim. Onlara hissettirmeden gizli ve nazik bir şekilde onların bütün acılarını ve üzüntülerini kendi üzerime alacağım. Sekiz dünyevi kaygıdan etkilenmeden bu uygulamaları yapmayı öğreneceğim. Tüm maddelere bağımlı olmadan onları sadece bir yanılsama olarak göreyim ve cehaletin esaretinden kurtulayım! Ayrıca Budizm inanışına göre her bir insan bir Budist olarak görülür ve bu sebeplen ötürü da saygıya değerdir. Bu düşünce aklın dönüşümünde insanlığa yardım edecek manevi bir hocadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir