Yazar Emine Polat İle Söyleşi Tadında Sohbet

Suskun Yeşil Kitabı

1- Merhaba Emine. Nasılsın? Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Emine Polat kimdir?

Yazar Emine PolatMerhabalar, şu an bütün dünyayı saran corona virüsü her ne kadar hayatımızı zorlaştırsa da biz yine de yaşamaya ve mücadeleye devam ediyoruz. Ben 1976 yılında Gümüşhane’de 7 çocuklu bir ailenin 5’inci çocuğu olarak dünyaya geldim. Ilk, orta ve liseyi memlekette okudum. Sonra Ankara’ya yerleştim. Daha sonra dışarıdan 4 yıllık İşletme okudum. Aynı zamanda da hizmet sektöründe de çalıştım. Çeşitli kurslara gittim. Ama yazmaktan hiç vazgeçmedim. Hayatta en büyük pişmanlığım edebiyat eğitimi alamamak. 

 

2- Yazarlık serüvenin nasıl ilerledi? Genç yazarlara verebileceğin öneriler var mı?

Çocukluğumdan beri okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Ilerleyen zamanlarda yazmak beim için bir tutku haline geldi. Lise de edebiyat hocamın  verdiği dönem ödeviyle beraber yeteneğim tescillemiş oldu. Ödev bir öyküydü ve çok beğenilmişti. Edebiyat hocam yeteneğimin üzerinde durmam gerektiğini söyledi. O zaman hocayı dinlemedim belki de kendime güvenim yoktu. Hocayı dinleseydim genç bir yazar olabilirdim. Erkek kardeşim internette gördüğü bir reklam üzerine“neden senin yazdığın kitabı gönderip şansını denemiyorsun ” dedi. Bunun üzerine ilk kitabım olan Aşkın Gözyaşları’nı Cinius Yayınlarına gönderdi. Böylece serüven başlamış oldu. Genç yazarlar benim gibi yapmasınlar, eğer yazar olmak tutkuları varsa kendilerine güvensin ve sonuna kadar gitsinler. Hayallerini gerçekleştirmek için bir an önce adım atsınlar ve asla pes etmesinler.

 

3- İlk kitabınızdan bize bahsedebilir ve alıntılar paylaşabilir misiniz?

İlk kitabım 2017 yılında çıkardığım Aşkın Gözyaşları’dır.  Kitap iki farklı kültür ve inançla büyümüş tesadüfen başlamış büyük bir aşk! Bütün önyargılarla ve baskılara rağmen bitmeyen, iki ülke arasında yaşanan bir evlilik… “Sevdalılardan biri ölürse Destan olur, yaşarsa yalan olur.“ “Aşk her zaman kazanacaktır, aşk kural tanımaz, aşkın şartı olmaz; sadece gelir, ılık bir yaz yağmuru gibi insanı ansızın ıslatır.“  İkinci kitabım Suskun Yeşil 2019 yılında Dorlion Yayınları’ndan okuyucularla buluştu. Kitap uçak kazasıyla başlıyor. Kazadan ağır yaralı kurtulan Yılmaz ve Aylin’in bir mağarada yaşamaları ve kurtarılmayı beklemelerini anlatıyor. Hayat hikayelerini öğreniyoruz. Aylin’in güçlü hali ve her zorluğa katlanmasını hayranlıkla okuyacaklar. Aşk, mücadele ve sürpriz sonu eminim kitap severlerin dikkatini çekecektir.“İnsan hayatı Dicle Nehri’ne benziyor. Hızlı akıyor; hoyrat ve acımasız. Acıları köpürtüyor. Dicle Nehri nasıl kayaları parçalıyor, ağaçları yıkıyor, kütükleri söküp geriye sadece ufak parçalar bırakıyorsa; insan hayatı da bittiği zaman, elinde hatırlamadığın kısa mutluluklar, acılarını ezberlediğin bir hayat bırakıyor.“ “Mağarada geçen günler ve imkansızlıklarla boğuşmak. Ölümün kıyısından dönen iki hayat ve yaşama yeniden tutunmak.“

 

4- Eminim Bilim Ekstra okurlarının arasında kitabınızı merak edip incelemek isteyenler olacaktır. Okurlarımız kitabınızı nereden satın alabilir?

Bütün kitap satan internet sitelerinden temin edebilirler. Kitap seç, Kitapyurdu, Kitap jet, Kidega…vb ayrıca Instagram’da profilimdeki linke tıklayarak da sipariş verebilirler.

Ek olarak: htps://www.insancilkitap.com/kitap/susun-yesil–emine-polat-121488

 

5- Anladığım kadarıyla sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsunuz. Okurlarımızla sosyal medya adreslerinizi paylaşmaya ne dersiniz?

Benim sadece Instagram hesabım var. ilgilenenler “@yazareminepolat” hesabımdan beni takip edebilirler.

 

6- Bir sonraki kitabın ne zaman çıkacak? Daha doğrusu yazarlık kariyerinde kendini geliştirmeye devam etmeyi düşünüyor musunuz?

 İkinci kitabım Suskun Yeşil olarak çıktı. Şu an kitap okurlarla buluştu. Roman dışında öykü, çocuk kitabı gibi denemelerimde bulunuyor. Suskun Yeşil’in devamını yazıyorum. Kitap için net bir tarih veremiyorum. Çünkü bu uzun bir süreçtir. Her gün övgü, beğeni ve eleştirilerden yeni şeyler öğreniyor ve okurlarıma teşekkür ediyorum. Kendimi geliştirmek için çalışıyorum.

 

7- Suskun Yeşil. Çok ilgi çekici ve hoş bir isim. Nereden geliyor, kitap isminin bir hikayesi var mı?

Kitabın ilk isim olarak Dicle’nin Kıyı’ında Aşk diye düşünmüştüm. Sonra magrada yaşadıkları için Mağrada Aşk olabilir dedim. Sonra bu isimler hava da kaldı; bir şey eksik diye düşündüm. Yılmaz’ın gözlerinin renginini yeşil olması ve ilk başlarda konuşamamasından dolayı aklıma Suskun Yeşil geldi ve kitabımın adı Suskun Yeşil oldu ve çok da güzel oldu.

 

8- Kendini 10 yıl sonra nerede görüyorsun? Neler yapmayı planlıyorsun?

Zaman ne gösterir bilemiyorum ama umarım çok iyi bir yazar olurum ve kitaplarım daha çok insan ulaşıyor olur. Ama bildiğim bir şey var ki 10 değil 100 yıl da geçse elim de kalemim kucağımda kitaplarla yaşayacağım. Başarılı ve çok satan yazarlar gibi kitaplarım başka dillere çevrilir. Biraz önce bahsettiğim gibi öykü, çocuk kitabı, kısa kısa hikayeler yazıyorum. Bu yazdığım eserleriminde inşallah 10 yıl içerisinde kitap haline getirebilirim.

 

9- Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim. Eklemek istediğin başka şeyler var mı?

  1. Bende ilginize çok teşekkür ediyorum. Korona virüs sebebiyle bütün dünyaya ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Umarım yakın zamanda normale dönebiliriz. Beni iyi anlatan cümle william Wanderwort’un dediği gibi: “Yazmak kalbin nefes alış verişini kağıda dökmektir.“ Hepinize sağlıklı, mutlu günler diliyorum. Kitaplarla kalın!

 

Editör Eklemeleri: Tekrardan bu güzel sohbet için  Emine Polat‘a teşekkürlerimi sunuyorum.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir