Yabancı Aksan Sendromu

Yabancı Aksan Sendromu

Nadir hastalıklar listemizin ikinci sırasında gerçekten de ilginç bir rahatsızlık var. Şunu düşünün, İstanbul’da doğup, büyüdünüz ve İstanbul Türkçesi konuşuyorsunuz. Bir gün yoldan geçerken binanın tepesinden bir saksı veya kiremit başınıza düşüyor ve bayılıyorsunuz.

Gözlerinizi açtığınızda hastane odasındasınız ve panikleyip, yanınıza birilerini çağırmak için bağırıyorsunuz. Tam o sırada sizi şok edecek bir şey fark ediyorsunuz. İstanbul Türkçeniz tamamen gitmiş ve onun yerine Ege şivesi ile konuşuyorsunuz.

Bu nasıl mümkün olabilir demeyin çünkü çok ender de olsa bu vakalar literatüre geçmiş durumda. Çok ama çok nadir gerçekleşen bu duruma, yabancı aksan sendromu deniliyor ve beyninizdeki konuşma merkezindeki bazı bölgelerin hasar alması sonucu meydana gelen konuşma bozukluğu olarak tanımlanıyor.

Bu gibi bir hasara, felç veya travmatik beyin hasarı neden olabiliyor ve kişinin tamamen yabancı bir aksanla konuşmaya başlamasına neden olan bu konuşma bozukluğuna sebebiyet veriyor.

Bugüne kadar bilinen vakalarda şu aksan değişimleri olmuş:

  • Japon aksanından Kore aksanına geçiş
  • İngiliz aksanından Fransız aksanına geçiş
  • Amerikan aksanından İngiliz aksanına geçiş
  • İspanyol aksanından Macar aksanına geçiş

Ancak yapılan bazı araştırmalar, her ne kadar yabancı aksan sendromununa neden olan şey beyin yaralanmaları olsa bile bazı vakalarda hastalığın kökeninde psikojenik bir durum olabildiğini de gösteriyor.

2016 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, psikojenik nedenlerden ötürü gelişen yabancı aksan sendromunun, hastalığın bir alt türü olduğu iddia edilmiş.

Araştırmacılar hastalıkla ilgili şunları söylemiş,

“Psikojenik yabancı aksan sendromu, ortada kanıtlanabilir bir nörolojik hasar veya aksan değişimini açıklayabilen doğal bir neden olmadığında psikiyatrik ya da psikolojik bir rahatsızlığın varlığına bağlı olarak gelişmektedir.”

Bu rahatsızlık genellikle 25 ila 49 yaş aralığındaki insanlarda görülüyor ve erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık oluşuyor.

Bu hastalık gibi diğer nadir hastalıkları incelemek için ilgili içeriğimi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir