Stres ve Sağlıklı Sirkadiyen Ritim Arasındaki Bağıntı

Stres ve Sağlıklı Sirkadiyen Ritim Arasındaki Bağıntı

Stres ve Sağlıklı Sirkadiyen Ritim Arasındaki Bağıntı

İnsan yapısı içerisinde doğal olarak işleyen bir biyolojik saat bulunmaktadır. Dünya üzerindeki birçok canlının içerisinde hem hormonal hemde enzimatik bir çok iç dinamik sistemi bulunmaktadır. Bu dinamikler mevsim, gün ve zamana göre farklı olarak çalışmaktadır. Genel olarak bir çok memeli canlıda biyolojik saat düzenli olarak çalışarak, sağlıklı bir şekilde vücut durumunun işleyişini düzenlemektedir.

 

University of Minnesota Tıp Fakültesi içerisinde bulunan araştırmacıların yaptıkları araştırmaya göre az seviye bulunan bir stres sirkadiyen biyolojik saatin daha düzgün ve çabuk çalıştırdığını keşfetmişlerdir. 30 yıllık yapılan bu araştırmalar sonucunda bulunan bulgu ise geçmişi ve belirlenen kuralların vücudumuz içerisinde değişip, gelişip kendine ait bir çok farklı düzenek oluşturduğu saptanmıştır.

 

Bu düzeneklerin büyük bir kısmını içeren, tutan ve iş veren en genel işler mekanik sistem olarak adlandırılan sirkadiyen saat olarak tanımlanan sistem, vücudumuzda ki bütün hücrelerin, organların ve yapılarını etkileyen bir iç düzenektir.

 

Sirkadiyen Saat Nasıl Çalışmaktadır?

Sirkadiyen saatin işleyiş şekli aslında hipokampus içinde bulunan SNC bölgesi tarafından düzenlenerek ve yönetilerek çeşitli hücrelere sinyal gönderilerek düzenleniyor. Bir tıp fakültesinde yapılan araştırmaya göre Amerika ve Kanda’dan yedi ayrı laboratuvar üzerinden düzenlenen araştırmada mevcut çalışmada bulunan hücresel stres sinyalleri ile sirkadiyen ritim üzerinde ki etki ve ilişki incelendi. Bu incelemede hücreler üzerinde stres frekanslarına belirli sinyal iletim basamakları eklenerek tepkilerin üretilmesi incelendi.

 

Özellikle F2a proteini üzerinden hücreler incelenerek gerçekleşen sinyal iletişimleri ve bundan kaynaklı oluşan hücresel doku tepkileri, organizma boyutunda olabilecek değişiklikler ve organizmanın hangi protein türlerini üretip üretemeyeceği incelenerek bu işlemlerin gerçekleşebileceği tespit edilmiştir. Bu protein türü Per2 genini etkinleştirerek, sirkadiyen ritminin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

 

Araştırmacılar yaptıkları deney ve analizler sonucunda stabil ve doğru bir saat için lazım olabileceğini tespit etmiştir. Stres frekanslarını sirkadiyen saat sürecine ve hızına iyi geldiği, sağlamlığını attırdığı tespit edilmiştir. Bununla beraber halen günümüzde bir çok kanser hastalığın, genetik rahatsızlığın bu genetik saatin bozulması nedeniyle olduğu düşünülmektedir ancak bilim insanları daha bu konuyla ilgili net bir bilgi sunmuş değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir