Otomatik Bira Sendromu

Çoğumuz çılgın bir akşamın sonunda çok sarhoş olmuş ve alkollü içecekler yüzünden zorlu bir sabah geçirmişizdir. Her ne kadar alkol akşam boyunca sizi eğlendirmeye yardımcı olsa bile ertesi sabah hissedilen akşamdan kalmalık vücudunuzun bu eğlence karşısında hiç hoşnut olmadığının bir göstergesidir.

Ancak bazı insanlar hiç alkol tüketmemesine rağmen her gün bu akşamdan kalmalığı yaşamak zorunda.

Bu insanların oldukça nadir görüşen otomatik bira sendromu veya bir başka deyişle bağırsak fermantasyon sendromu adı verilen bir çeşit nadir hastalığı vardır. Bu hastalık karbonhidrat açısından zengin yiyecekler tükettiğinde kişinin bağırsaklarında saf alkol (etanol) üretmesine neden oluyor.

Bağırsaklarda bulunan saccharomyces cerevisiae adlı bir maya türünün aşırı çoğalması sonucu oluşan bu rahatsızlık etanol üretimini tetikleyen bir fermantasyon sürecini başlatıyor.

Ancak yapılan araştırmalar sürekli olarak bağırsaklarda üretilen bu alkolün kişinin alkollü araç kullanmaktan ceza yemesine neden olmadığını çünkü kandaki alkol miktarını arttırmadığını göstermektedir.

Bazı Vakalar Daha Şiddetli

Bu rahatsızlığın bir başka türevi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Etanolü işlemekten sorumlu olan organımız karaciğer olduğu için ve eğer kişinin karaciğerinde genel bir sorun var ise, otomatik bira sendromunun ürettiği alkol vücutta birikmeye başlıyor.

Bu da kişide geğirme, kronik yorgunluk sendromu, baş dönmesi, denge kaybı, akşamda kalmalık ve bağırsak sendromlarına neden olabiliyor.

Sürekli olarak bu gibi belirtilere maruz kalmak kişinin hem ruhsal hem de fiziksel sağlığını etkileyebiliyor. İngiltere’de yaşayan ve otomatik bira sendromu rahatsızlığı olan biri, rahatsızlığına teşhis konmadan önce hastalığın hayatını nasıl etkilediğini şu sözlerle anlatmış:

“Oldukça garipti. biraz karbonhidrat tüketiyordum ve birden aptallaşıp, mayhoşlaşıyordum. Yılın her günü sabah uyanıyor ve kusuyordum. Bazen birkaç gün kendime gelemiyor ve bazen birden körkütük sarhoş oluyordum.”

Neyse ki çoğu insan beslenme programında yapacağı değişikliklerle otomatik bira sendromunu kontrol altına alabiliyor. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içerikli beslenmek istenilen sonuçları elde etmeye yardımcı oluyor. Bazı zorlu vakalarda hastalar antibiyotik veya mantar karşıtı tedaviler de görebiliyor.

Bu hastalık gibi diğer nadir hastalıkları incelemek için ilgili içeriğimi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir