Ölümcül Ailevi Uykusuzluk

Ölümcül Ailevi Uykusuzluk

Hepimiz yetersiz ve kalitesiz uykunun kişinin günlük hayatını ve sağlığını etkilediğini biliyoruz. Uykusuzluk hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı ciddi şekilde tehdit eder.

Uyku kalitemizi arttırmak ve daha iyi uyumak için yaşam tarzımızda değişiklikler yapmamız yeterli oluyor ancak ne yazık ki ölümcül ailevi uykusuzluk adındaki rahatsızlığı olan insanlar bizler kadar şanslı değiller.

Bu hastalık genetik bir dejeneratif beyin hastalığıdır ve kişinin çok ileri seviye uykusuzluk yaşamasına neden olur. O kadar şiddetlidir ki, sonunda çok ciddi fiziksel ve zihinsel bozulmalara neden olur.

Üstelik bizim otomatik pilotumuz olarak bilinen otomatik sinir sistemimizi de etkileyebiliyor. Otomatik sinir sistemimiz nefes alıp vermemizi, kalp ritmimizi ve vücut sıcaklığımızı düzenleyen bir fonksiyonumuzdur.

Bu hastalığa genellikle prion proteini geninde meydana gelen bir mutasyon neden oluyor. Bu proteindeki anomalilikler ise genellikle nörodejeneratif hastalıklarla ilişkilendiriyor.

Ölümcül ailevi uykusuzluk rahatsızlığında kusurlu proteinler kişinin beynindeki hareket etme ve hissetme işlevlerini yöneten bölgede birikiyor. Bu da beyin hücrelerine zarar veriyor ve hastalığın neden olduğu ciddi fiziksel ve zihinsel belirtilere sebebiyet veriyor.

Uzun bir süre bilim insanları sıtmaya karşı kullanılan antipsikotik ilaçların hastalığın tedavisinde faydalı olacağını düşünüyorlardı ancak yapılan denemeler başarısız oldu. Şu an için bu ölümcül ailevi uykusuzluk rahatsızlığı için keşfedilmiş bir tedavi yöntemi yok ve araştırmalar devam ediyor.

Bu hastalık gibi diğer nadir hastalıkları incelemek için ilgili içeriğimi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir