İş Hayatında Mutluluk

İş Hayatında Mutluluk

İş hayatında mutlu olmayı, günün güzel geçmesini, işe severek ve isteyerek gidilmesini, huzurumuzu ve sevinçli olmayı her şeyden çok arzu etmekteyiz. Türkiye’de yaklaşık 8 ile 10 arası çalışma saati bulunduğundan ailemizden çok iş hayatındaki kişileri görmekteyiz. Bunun için işlerimizi severek yapmalı ve diğer olumsuzluklardan uzak durmalıyız

İş hayatında mutluluk istiyorsak ilk olarak sevdiğiniz işi bulmalısınız. Sevdiğiniz işi bulmayla beraber hayatınıza yeni bir renk gelecektir. Çalışma saatleri uygunluğu, hafta sonunun tatil olması, erken kalkmak, iş yerindeki ortam hepsi mutluluk belirtileridir.

 

Mutluluk Motivasyonunu

İş hayatında mutluluk istiyorsak motivasyonumuzu en üst seviyede tutmalıyız. Sabah erken kalktığımızda ‘bugün dünden daha güzel olmalı’ diyerek geçirmeli ve beynimizi başarıya ve kendimizi geliştirmeye odaklamalıyız. İş yerimizde, bizi motive eden, gelişten işleri yönelmemiz uzun vadede mutluluk sağlayacaktır. İş hayatında mutluluğu tetikleyen en büyük ateşlenme ne istediğini bilmektir. Bir kişi özgüveniyle birlikte ne istediğini bilir ve ona göre çalışmasını sürdürürse daha başarılı ve mutlu olur. Aslında iş hayatı oldukça zevkli ve keyiflidir. Zorlaştıran, sevilmemesini sağlayan yüzde 50 olarak kişilerin kendisidir.

İş yerinde her zaman kendi otoritemizi korumalıyız. Bizden düşük / yüksek kavramını köşede bırakmalıyız. Bir insan bize gelip, “bana çay getir!” diyerek biraz mobing uyguladığı takdirde suskun karakterli kalmamalı ve otoriterimizi korumalıyız.

 

Mutluluk Zihindedir

Hem iş hem de normal arkadaşlarımıza karşı ‘hayır’ diyebilmeli ve bu kelimeyi beynimize sokmalıyız. ‘hayır’ kelimesi ile birlikte, zaman tasarrufu, kendi işlerimize odaklanma, motive olmayı başarabiliriz. Tüm bu süreçlerden sonra mutluluk da kendisini gösterecektir. İş yerinde psikolojiyi bozan unsurlardan kaçınmalıyız. İş arkadaşlarımız olumsuz konuşmalar yapabilir, patronlar bazı şeylere zorlayabilir ya da istemediğimiz yerlere gidebiliriz. Daha iyi bir pencereden bakmak için hem karakterimizi, kişiliğimizi, haksızlığa karşı boyun eğmemiz gerektiğini beynimize yedirmeli ve gerekenleri gerek hukuksal gerekse de iletişim yoluyla yapmalıyız.

Her iş hayatında sıkıntılar, stresler, heyecanlar, iş yetiştirme düşünceleri bulunmaktadır. Her iş yeri özeldir ama bu duygular özel değildir. İş yerinde mutluluk için aramaktan çok mutluluğu kendiniz yapmalısınız. Ciddi kavramlardan çok eğlenmeyi bilmelisiniz. İş yerinizdeki karizmanız çizilecek diye eğlenmeden vazgeçmemelisiniz. İşte o zaman, sınırları aştığınızda mutlu olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir