En İyi Bilim Filmleri

En İyi Bilim Filmleri

En İyi Bilim Filmleri 

Bilimin sinemaya yansıması, film sektör açısından çok farklı bir maceradır. Bir taraf oldukça serbest ve özgün iken, diğer bir taraf her zaman belirli kurallara bağlı ve şeffaf bir daldır. Bu iki dalı birbirinden en çok ayıran nedenler ise bilimin kuralları hatırlatması iken, sinemanın bu kuralları bozup eğlenceli bir şekilde bilinmesidir. Fakat hayatın içinde her iki tarafta bulunmaktadır, bundan dolayı sinema bilim dünyasını yansıtacak projeler üretmeye başlamıştır. Tabi ki sinema, bilimi anlatırken kuralları ve sıkıcılığını değil aksiyonlu ve merak uyandıran tarafını öne çıkararak seyirciye sunmaktadır. Bilim filmleri zaman zaman maceralı, bazı zamanlarda ise bir bilim adamının hayatını kesitlerle göstererek beyaz perdeye yansıtmıştır.

 

The Wind Rises

2013 yapımı Hayao Miyazaki filmi olan The Wind Rises aynı zamanda ünlü anime ustasının son filmidir. The Wind Rises bir uçak mühendisinin hayatı hakkındadır. Film tamamen gerçek yaşamdan uyarlanarak hazırlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında Japonların sürdüğü hava araçlarını tasarlayan bir mühendisin uçağı nasıl yaptığını ve dizayn ettiğini film içerisinde detaylı bir şekilde gösterilmiştir. Film içerisinde mühendisin bir balık iskeletinden aldığı ilhamla tasarladığı hava araçlarını, araçların test aşamasında ki başarısızlıklarını ve tüm projenin nasıl detaylı bir şekilde tasarlandığını görebilirsiniz. Birkaç bilim dalının karşımı sonucunda ortaya çıkan uçak mühendisliğinin aslında ne kadar önemli ve ince bir bilim dalı olduğunu seyirciler film içerisinde daha çok gözlemleme şansı yakalıyorlar. Tartışmasız son dönemlerde en çok sevilen bilim filmleri arasında The Wind Rises hala gönüllerde ki yerini korumakta.

 

Rise of the Planet of the Apes 

2011 yapımı Rupert Wyatt yapımı olan bu film aslında 1968 yılında oldukça ses getiren bilim filmleri arasında bulunan Planet of the Apes filminin yıllar sonra ki yeniden halidir. Film içerisinde önce ki serilerin detayları da verilmektedir. Filmin ana konusu maymunlar üzerinde deney yapan vicdanlı bir bilim adamının, maymunlar sayesinde alzheimer hastalığını yok edecek ilacı araması ile başlamaktadır. Film içerisinde deney bir yerden sonra ana amacını aşarak başka konulara evrilmektedir. Oldukça sağlam bir alt yapıya sahip olan bu film, genetik biliminin ve ilaç sektörünün aslında ne kadar ileriye gidebileceğini ve korkutucu detaylarını da seyirciyle paylaşmaktadır.

 

A Beautiful Mind

2001 Ron Howard yapımı olan bu film tartışmasız 19 yıl sonra bile adından sıkça söz ettiren bilim filmleri arasındadır. Film içerisinde şu anda kullanılan borsa dahil, bütün istatiksel bilim dalları ile ilgilenen kişilerin alt yapılarından bulunan ana kurumlarından biri olan ”Oyun Teorimi’ni” bulan ünlü matematikçi bilim insanı John Nash’in hayatını anlatmaktadır. John Nash bulduğu teorim sayesinde nobel ödülü alan ünlü matematikçilerden biridir. Film bir çok farklı daldan Oscar adayı olmuş ve Oscar almıştır. Film içerisinde ünlü matematikçinin özel hayatından ve yaşamından yer yer bahsedilmiş ve bazı sahnelerde ise beynini görmemizi sağlayan açılarla izleyicileri büyülemiştir. Matematik dünyasına farklı bir bakış açısı kazandıran bu bilim filmi, yurt dışında hala bir çok okulda ders olarak gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir