Disleksi ve Yabancı Dil Eğitimi

Disleksi ve Yabancı Dil Eğitimi

Dislektik Çocuklarda Yabancı Dil Öğrenebilir

Yabancı dil öğrenimi dislektik çocuklar için başlı başına problemli bir konu. Veliler ve eğitimciler bu konuda çaresiz kalabiliyor. Kimse tam olarak doğru yöntemin ne olduğunu bilmiyor fakat doğru yöntemlerin bulunması için inanılmaz sayıda araştırmalar devam ediyor.

 

Ne Kadar Çok Duyu, O Kadar Çok Öğrenme

Bazı insanlar dislektik öğrencilerin yabancı dil öğreniminde sadece konuşmanın ve dinlemenin yeterli olabileceğini iddia ediyorlar fakat son yapılan araştırmalara göre öğrencilerin bütün duyuları geliştirilmesi gerekiyor. Yani dilin duyulması, görülmesi, yazılması ve konuşulması gerekli. Yazmanın ve okumanın kesilmesi sadece dinleme ve konuşmaya yönlenmesi bir yöntem fakat disleksi için iyi bir yönelim olmayabilir.

Araştırmalar simultane olarak okurken okuduğu metni görmenin dislektik çocuklar üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ne kadar çok duyuya aynı anda ulaşabilirse öğrenme o derece kalıcı olacaktır.

 

Görselleştirmenin Faydası

İkinci en önemli konu görselleştirmek. Öğrenmek istediğiniz bir kelimeyi gözünüzde başka bir durum ile bağlayıp görselleştirebilirsiniz. Dislektik çocukların bazılarında fotografik hafıza çok gelişmiştir. Bir şeyi öğrenirken nasıl görselleştirebileceğimizi öğretebilirsek öğrenmeyi kalıcı hale getirebiliriz.

Bilgisayar teknolojilerinden kimi zaman yardım almak işe yarayabilmektedir. Örneğin, bir uygulama sayesinde kelimeler daha akılda kalıcı olabiliyor. Fakat bazı dislektik öğrenciler arka plan renklerinden rahatsız olabiliyorlar ve harfleri oradan oraya atlıyormuş gibi görebiliyorlar. Hangi arka plan renkleri seçildiğinde daha rahat okuyabilecekleri araştırılabilir.

 

Günlük Hayata Katabilmek

Öğrenciler öğrendikleri kelimeleri gerçek hayatta cümle içinde duymak isterler. Bu cümleler devamlı tekrarlandıkça kelimeler de tek tek yerine oturup kalıcı olabilmektedir. Aynı düzeyde öğrenen bir yaşıtı ile birlikte konuşarak ve birbirine anlatarak öğrenme etkili olabilmektedir.

Bir derste öğrenilen yeni kelimeler sınırlandırılmalı. Bu sınır ders başına 10 kelime olarak belirlenebilir. Bu yeni kelimeler öğretilirken fonetik olarak benzer kelimeler seçilmemelidir. Örneğin ‘who’ ve ‘how’ kelimeleri aynı anda tercih edilmemeli birbirinden fonetik olarak uzak olan kelimelere odaklanılmalı. Bir kelimenin anlamı mutlaka okunuşu ile birleştirilmeli daha sonra nasıl yazıldığı dikte edilmelidir. Kelimeyi kâğıda yazdırmadan önce mutlaka havada el hareketleri ile yazması istenmeli bu şekilde hafızada kalıcılığı artırılabilmektedir. Öğrenilmeye çalışılan kelimeler ses kaydedicisi ile kaydedilip sonradan dinlenmesi ya da kelime kartları ile pekiştirilme yapılması da mümkündür.

Okuma, yazma ve kelime öğrenmek için bazı faydalı linkler aşağıda sıralanmıştır:

Okuma yazma için:

https://appadvice.com/app/see-read-say/322313775

https://www.educationalappstore.com/app/pocketphonics-stories

https://www.readinga-z.com/

Kelime öğrenmek için:

http://www.fotobabble.com/

https://quizlet.com/tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir