Beyin Bir Kaşıntıyı Nasıl Algılar?

Beyin Bir Kaşıntıyı Nasıl Algılar

Beyin Bir Kaşıntıyı Nasıl Algılar?

Yumuşak dokunuş sistemi günlük hayatımızda bir çok işimizi yaparken kullandığımız bir sistem türüdür. Ev işi yaparken, kitap okurken, saçımızı toplarken veya herhangi bir kıyafetimizi giyerken bile dokunma ve hissetme davranışını uygularız. Vücudumuz etrafında yakın bölgede olan bütün fiziki çevre durumu ve değişkenler anlık olarak vücudumuz tarafından hissedilmektedir, bu da vücudun defans mekanizma sistemlerinden biridir. Bununla beraber dışarından gelip vücuda yerleşerek, tutunarak veya temas ederek kişi sokan böcek ve benzeri türevlerin vücut tarafından hızlıca anlaşılması, bulunması ve kendisine karşı harekete geçmemizi sağlayan sistemde bu sistemdir. Aslında beynin kaşıntıyı anlaması gelebilecek bir çok farklı hastalığı önlemek adına kişiye büyük bir fayda sağlamaktadır. Bazı bilim insanları araştırmaları sonunda omurilik boyunca uzanan sinirlerin bu tarz ani gelen kaşıntıları hissetmek için beyne sinyal verme amaçlı çalıştığını ve bu konuda ne kadar başarılı olduğunu tespit etti. Cell Reports üzerinden yayınlanan bu çalışmada kaşıntı ilaçları gelişiminin bu tarz kronik kaşıntı rahatsızlığına karşı mücadele edebilmek için kullanışlı olduğunu tespit eden verilen yayınladı.

Kaşıntı Hangi Rahatsızlıklarda Görünür?

Egzama, kene ısırması, kurdeşen, kuduz veya çeşitli kanser hastalıkların bir çoğunda kronik kaşıntı semptomu bulunmaktadır. Buna göre kaşıntı duygusu diğer dokunma davranışlarına göre daha farklı bir boyuta taşınabilmektedir.
Bazı araştırmalara göre kaşıntı sinyalleri için omuriliğin kendine göre oluşturduğu bir takım sinir yolağı bulunduğu tespit edilmiştir. Bilim insanları geçmişte de omurilik üzerinde mekanik kaşıntı hissini kapalı tutan engelleyici konumunda bulunan bir nöron takımı bulmuştur. Bu nöron yapıları, NPY salgılanmaması durumunda, kaşıntı yolağını açık bırakarak kronik kaşıntıya sebep olmaktadır. NPY nöronlarının kaşıntı hissini ne şekilde baskıladığı, yönettiği ve beyine nasıl ilettiği ise tam olarak bilinmiyordu. Bunun üzerine araştırmacılar NPY nöronlarını inceleyerek omurilik üzerinde standart koşullarda yumuşak dok hissiyatını ileten nöron grubunu sürekli açık bir konumda kaldığını tespit etti.
Bunun üzerine bu nöronlar Y1 omirlik spinal nöronlar olarak adlandırılarak isimlendirildi. Aktif kaşıntısı olan kişilerin bu hissiyattan kurtulması adına çeşitli deneyler başlatıldı. Bunun üzerine nöronların yumuşak doku üzerindeki hassasiyetini hızlandıracak veya sürekli iletecek sebepler araştırılarak tespit edildi.
NPY nöronlarının engellemesinden sonra Y1 nöronlarının da ayırt edici bir şekilde kurtulmalarını sağlayacak bir deney düzenlendi. Deney sonuncunda Y1 nöronları etkin hale getirilerek farelere bir takım kaşıntı giderici ilaçlar verildi fakat farelerin kaşıntısı herhangi bir şekilde geçmedi. Günümüzde aktif ve sürekli kaşıntıyı giderebilecek herhangi bir tedavi yöntemi henüz geliştirilmemiştir. Bilim insanları halen aktif olan bu nöronların işleyiş şekli üzerinden deneyler uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir