Balık Kokusu Sendromu

Balık Kokusu Sendromu

Trimetilaminura veya halk arasında balık kokusu sendromu olarak bilinen rahatsızlığı olan insanlar vücutlarından terleme, nefes ve idrar yoluyla çürümüş balık kokusuna benzer bir koku yayarlar.

Bu durum, kişinin vücudunun balığımsı kokuya neden olan trimetilamin adındaki organik bileşeni işleyememesinden kaynaklanır.

Yapılan araştırmalar, balık kokusu sendromunun FMO3 geninde belirli bir mutasyon yaşamış insanlarda meydana geldiğini kanıtlamıştır. Bu gen trimetilamin gibi organik bileşenlerin işlenmesi için vücudumuzun enzimler üretmesini sağlayan bir gendir.

Yayılan kokunun şiddeti ve yoğunluğu kişiden kişiye ve zaman göre değişebilir. Ancak bu hastalık kişinin hem günlük hayatını hem de psikolojisini derinden etkilemektedir.

2013 yılında yapılan trimetilaminura üzerine yapılan bir araştırmada araştırmacılar şunları söylemiş:

“Balık kokusu sendromu olan hatalar genellikle alaya maruz kalıyor ve sonucunda da özgüven eksikliği yaşıyorlar. Sosyal çevrelerinden uzaklaşıyor, yalnızlığı tercih ediyor ve iş ve okul hayatlarını olumsuz yönde etkiliyorlar. Kişi kendi kokusunun farkında olmadığı durumlarda da anksiyete dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Hastalar genellikle hastalıkları nedeniyle büyük utanç ve sıkıntı duyuyor. Hastalığa sahip insanlar arasında da birçok intihar girişimi vakası vardır.”

Kokuya neden olan trimetilamin öncülerini (bileşimin ortaya çıkardığı maddeleri) tamamen yok etmek veya azaltmak için beslenme değişikliği gibi çeşitli stratejiler kullanılıyor.

Bu öncüler arasında deniz balıklarında bulunan trimetilamin n-oksit ve yumurta, hardal tohumu, tavuk, karaciğer ve çiğ soya fasulyesinde bulunan kolin gibi maddeler var.

Ancak araştırmacılar kolin eksikliğinin kişide karaciğer sorunları, nörolojik hastalıklar ve kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabildiğini söylüyor.

Bu hastalık gibi diğer nadir hastalıkları incelemek için ilgili içeriğimi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir